بیمه ورزشی

person


همه روزه اخبار و روزنامه ها حاکی از اتفاقاتی است که درحین ورزش برای ورزشکاران رخ میدهد. آمار بروز حوادث در باشگاه ها و ورزشگاه ها پایین نیست و راههاي زیادي براي پیشگیري و جبران خسارت  حوادث  ناشی  از  فعالیت هاي  ورزشی  وجود  دارد  که  یکی  از  مهمترین  آنها استفاده  از  بیمه  است.  وجود بیمه نامه ورزشی برای ورزشکاران، هنگام حضور در تمرین ها، رقابت ها و اماکن ورزشی الزامی است و درصورت آسیب دیدن ورزشکار فاقد کارت بیمه، مسئولیت حادثه برعهده مربی یا مسئول برگزاری مسابقات خواهد بود.
 چنین است که این الزام برای مسئولین باشگاه ها و ورزشگاه ها وجود دارد که همه اعضای خود شامل کارکنان، تماشاگران و همه افرادی که به نوعی با فعالیت ورزشی درگیر هستند، تحت پوشش این بیمه نامه قرار دهند و تمام برگه ها و فرم های گزارش ورزشی را حین برگزاری تمرین های قبل و حین مسابقات ورزشی ،کلاس های آموزشی، ماموریت های ورزشی، مسابقات به همراه داشته باشند. در غیراین صورت، مدیران و مسئولان مربوطه باید ضمن پاسخگویی، کلیه هزینه ها را پرداخت نمایند.
طرح این بیمه با همکاری وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون پزشکی راه اندازی شده است و کلیه فدراسیون های تحت نظر وزارت ورزش و جوانان می توانند از پوشش بیمه ورزشی بهره مند شوند.
در این راستا، دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان، ورود ورزشکار به زمین ورزشی (تمرینی یا مسابقه) بدون کارت بیمه ورزشی را غیر مجاز دانسته است، در غیر این صورت کلیه حوادث احتمالی رخ داده به عهده مسئول باشگاه، مربی و مسئولان برگزاری مسابقه‌ها خواهد بود و فدراسیون پزشکی ورزشی در این صورت تعهدی نخواهد داشت.
کارت خدمات درمانی فدراسیون پزشکی موسوم به بیمه ورزشی زیرمجموعه بیمه حوادث محسوب می گردد. بیمه ورزشی نوعی قرارداد بیمه حوادث و مسئولیت قراردادی است بین فدراسیون پزشکی ورزشی و ورزشکار، که در آن فدراسیون متعهد می شود در قبال دریافت حق بیمه‌ای که ورزشکار، در صورت وقوع حادثه و بروز آسیب ورزشی، طبق مقررات خود هزینه های درمانی و غرامت، دیه نقص عضو یا فوت را بر اساس تعرفه های دولتی پرداخت ‌کند.
دریافت این کارت به منزله اطلاع و قبول شرایط مندرج در آئین نامه موجود در هیأت پزشکی ورزشی و وب سایت فدراسیون پزشکی ورزشی است. البته این بیمه نامه فقط برای کسانی که تحت نظر یکی از فدراسیون ها ورزشی فعالیت کنند، صادر می شود ولی اگر  ورزش به صورت شخصی و انفرادی است و فعالیت ورزشی در اماکن و سالن های ورزشی صورت نمی گیرد، پوشش بیمه حوادث انفرادی توصیه می شود.
برای صدور اینترنتی کارت بیمه ورزشی، میتوان به سایت فدراسیون پزشکی ورزشی https://insurance.ifsm.ir/UserOnline/Login مراجعه نمود. در سایت فدراسیون پزشکی، صدور بیمه به صورت آنی و آنلاین خواهد بود.
کارت بیمه ورزشی برای همه ورزشکاران آماتور، حرفه ای، ملی پوش، قهرمانان و مدال آوران، پیشکسوتان،کوهنوردان صادر می گردد. هم چنین دارا بودن کارت بیمه ورزشی برای کلیه مدیران باشگاه ها ، لیدرهای تیم های کوهنوردی ، مربیان و کادر فنی ورزشگاه ها و باشگاه ها الزامی است. به علاوه، بیمه ورزشی ، مدیران باشگاه ها باید بیمه مسئولیت باشگاه و اماکن ورزشی نیز اخذ نمایند زیرا ممکن است حوادثی در مجموعه های ورزشی برای ورزشکاران و تماشاگران یا مراجعان حوادثی رخ دهد که دلیل آن قصور و کوتاهی مربی و مدیر ورزشی آن مرکز ورزشی باشد. مدیران و صاحبان باشگاه های ورزشی می توانند با داشتن بیمه مسئولیت، در صورت رعایت اصول ایمنی و حفاظتی در زمان حادثه با توجه به پوشش های بیمه نامه خسارت خود را دریافت نمایند. البته باید این نکته را مدنظر داشت که بیمه نامه مسئولیت ورزشی ،پرداخت خسارت حوادثی را تقبل می کند که مسئول آن حادثه، کوتاهی  یا عدم اجرای وظیفه مدیر و مسئول و مربی آن مجموعه  باشد . خسارات مربوط به حوادث ورزشکاران تحت پوشش بیمه نامه ورزشی است.
برخی از مزایا و ویژگی های بیمه ورزشی به شرح زیر است:
-ورود ورزشکاران به اماکن ورزشی بدون کارت بیمه ورزشی ممنوع بوده و در صورت بروز حادثه عواقب آن متوجه مربی و مسئول مجموعه می باشد.
- مدارک درمانی آسیب های ناشی از فعالیت ورزشی در اماکن فاقد مجوز غیر قابل بررسی می باشد.
-اگر ورزشکار حین کوهنوردی یا طبیعت گردی، دچار آسیب جسمی گردد و کارت بیمه ورزشی نداشته باشد، فدراسیون ورزشی پزشکی هیچ گونه مسئولیت و تعهدی در قبال او ندارد.
- تعهدات فدراسیون پزشکی ورزشی نسبت به کارت بیمه ورزشی ۷۲ ساعت پس از تاریخ صدور کارت آغاز می شود.
-اگر ورزشکاری تا سه سال به صورت پیوسته،کارت خود را سروقت تمدید کند، میتواند تا ۵ برابر نرخ دولتی ،غرامت درمان دریافت نماید.
-ورزشکاران دارای کارت بیمه ورزشی می توانند از خدمات هیآت پزشکی ورزشی استان فیزیوتراپی، ارتوپدی، تغذیه، روانشناسی ورزشی، کلاس های آموزشی، تخفیف آزمایش و MRI رایگان بهره مند گردند.
-جهت جاری شدن تعهدات در سال جدید، تمدید کارت بیمه ورزشی در هر سال الزامی است.
-ورزشکاران دارای کارت بیمه ورزشی جهت جراحی می توانند با معرفی به فدراسیون پزشکی هزینه کمتری بپردازند.
پوشش های بیمه حوادث انفرادی بیمه حوادث ورزشی یا بیمه حوادث انفرادی، تمام خطرات ناشی از فعالیت های ورزشی را تحت پوشش قرار می دهد. چنان چه بیمه گزار در طول مدت قرارداد فوت کند یا دچار از کار افتادگی جزیی یا دائمی گردد، مبلغی معادل دیه یا خسارت وارده به او یا خانواده اش پرداخت می گردد. در موقعیتی که شما ورزشکار حرفه ای و زیرنظر یکی از فدراسیون های ورزشی هستید، داشتن بیمه ورزشی اجباری بوده و بیمه حوادث انفرادی مکمل این بیمه نامه محسوب می گردد.
موارد عدم تعهد پرداخت خسارت بیمه نامه ورزشی:
-حوادث رانندگی
- هرگونه آسیب به دلایل غیر ورزشی حتی اگر در محیط ورزشی رخ داده باشد.
-آسیب در اثر مصرف داروهای غیرمرتبط با مصدومیت ورزشکار
- هرنوع از بیماری­های زیر حتی اگر ناشی از عملیات ورزشی باشد. شامل: بیماری­های داخلی مانند بیماری و مشکلات قلبی، ریوی، گوارشی، کلیوی، خونی و… گوارشی، حتی اگر طی فعالیت ورزشی رخ داده باشد.
-بیماری های جراحی غیر مرتبط با آسیب های ورزشی مانند آپاندیسیت، انواع فیستول، آبسه ها، واریکوسل، انواع کیست، فتق کشاله ران غیر مستقیم، تومورها، مشکلات دستگاه اسکلتی عضلانی که علت آنها ورزش نیست.
- روشهای درمانی تایید نشده مانند استفاده از طب سوزنی ، حجامت و …
-هزینه آمبولانس
-هزینه داروهای خارجی د ر مواردی که مشابه داخلی آن ها موجود است
- تمام داروهای غیر مرتبط با آسیب ورزشی
-هزینه عینک ،عصا ، انواع پرتز و آروتز
-هزینه های درمانی برای صدمات در محیط های غیرمجاز یا محیط های غیر از سالن های ورزشی
- هزینه فرد همراه ،خدمات و غذا در بیمارستان
- هزینه معاینه و آزمایش و اقدامات تشخیصی غیرمرتبط به فعالیت ورزشی همانند آبسه،آپاندیست و…
- هزینه معاینه ، آزمایش و دیگر اقدامات تشخیصی برای آسیب های غیرمرتبط با فعالیت های ورزشی
برای دریافت کارت بیمه ورزش، ورزشکار با ارائه عکس و کپی کارت ملی خود و پس از پرداخت حق عضویت  می تواند کارت عضویت بیمه ورزشی را دریافت کند.
میزان و پرداخت هزینه ها:
پرداخت هزینه درمان به افرادی که مشمول حداقل تعهدات می گردند حداکثر تا 2 برابر تعرفه دولتی و به افرادی که مشمول حداکثر تعهدات می گردند حداکثر تا 5 برابر تعرفه دولتی,چنانچه مصدومی از بیمه‌ای غیر از بیمه ورزشی به عنوان بیمه اصلی استفاده نماید با ارائه گواهی مبنی بر پرداخت هزینه ها توسط بیمه اولیه,بیمه ورزشی به عنوان بیمه مکمل محاسبه شده و مبلغ مازادی که در تعهد بیمه اولیه نباشد تا سقف تعهدات فدراسیون قابل پرداخت است.

 

گروه وکلای اتحاد