قراردادهای تجاری بین‌المللی

person

امروزه ارتباطات تجاری ، که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی از اقصی نقاط جهان و در ابعاد بین المللی ، انجام میگیرد ، پیوسته در حال گسترش و توسعه است. بدیهی است که قوی ترین ابزار ارتباطات تجاری مذکور نیز ، قراردادها و معاهدات تجاری است که حدود و ثغور یک عقد را مشخص میکند و هرچه یک پارچه و همه جانبه تر تهیه و تدوین شود بیشتر ضامن یک معامله ی بین المللی موفق خواهد بود. این اهمیت به حدی است که میتوان گفت تجارت بدون توجه به قراردادها ، امری بی فایده و بی ثبات خواهد شد.

در واقع عدم رعایت مفاد مندرج و الزامی قرارداد یا حتی تنظیم خارج از اصول آن ، قرارداد را در شرایط عمل به تعهدات یا درصورت نقض از جانب یکی از طرفین ، از لحاظ جبران خسارت ، حق فسخ یا ارجاع به داوری ، متزلزل میکند. در عصرحاضر با توسعه قراردادها و معاهدات تجاری ، روابط تجاری ، منحصر در داخل مرزهای یک کشور نیست و به شکلی جهانی انجام میپذیرد . این امر باعث میشود تا هرشخص حقیقی یا حقوقی اعم از افراد و دولت ها ، بخواهند تا قوانین حاکم بر قراردادشان را با توجه به قوانین حکومتی متبوع خود قراردهند. قراردادهای تجاری بین المللی میتواند چنان تنظیم شود که طرفین معاهده را به اشکال و اندازه های مختلف صاحب منافع خاص کند . به همین دلیل است که طرفین به شکل تنظبم آن توجه ویژه میکنند.

ماهیت کلی قرارداد تجاری بین المللی : قراردادهای تجاری ، فارغ از ابعاد و طرفین آن جنبه الزامی خود را خواهد داشت و طرفین موظف به ایفای تعهدات خود هستند. این اصلی ترین اثر قرارداد تجاری ، مشترک در بین قراردادهای داخلی و خارجی است . و تنها اختلاف آن در طرفین معاهده است که از تابعیت های متفاوت هستند و چنانکه گفته شد در قالب شخص حقیقی و حقوقی، اقدام به انعقاد قرارداد با یکدیگر می کنند، به این ترتیب قرارداد بین‌المللی ، قطعاً دارای یک عنصر خارجی است. با این وصف چنین قراردادی بدین شکل تعریف میشود که : قراردادی که در ان اشخاص با تابعیت های متفاوت و از کشورهای دیگر اقدام به تنظیم قرارداد خصوصی بین خود می کنند که عمدتا مبتنی بر خرید و فروش و تسلیم و تحویل کالاها و ضمانت اجراهای لازم است و در صورت تخلف از مفاد قرارداد ، دارای ضمانت و شروط ضمن عقد می‌باشد.

میتوان گفت مهم ترین قراردادهای موجود در این زمینه قرارداد فروش ، بیمه و حمل و نقل می باشد. الف ) قرارداد فروش ( CONTRACT OF SALE ) قرارداد فروش به دو صورت کتبی و شفاهی میتواند تشکیل شود . ذکر مواردی از قبیل توافق طرفین در مورد انجام معامله ، شرایط اصلی معامله ، موضوع معامله ، و قیمت ، از فاکتورهای مهم در قرارداد فروش است . ضمن اینکه حقوق و وظایف طرفین الزاماً باید در قرارداد مذکور مشخص شده باشد. البته چنانکه گفته شد انعقاد قرارداد در سطح بین الملل دارای پیچیدگی هایی نسبت به معاملات داخلی می باشد. قرارداد فروش در سطح بین المللی علاوه بر نیاز به رعایت قواعد و الزامات معاملات داخلی ، نیازمند رعایت مجموعه ای از شرایط دیگر نیز هست که عبارتند از : - تاریخ اجرای قرارداد - محل اجرای قرارداد - شرایط تحویل کالا - مشخصات کالای مورد معامله (اعم از مشخصات فنی ،کمی و کیفی کالا ) - شرایط و چگونگی پرداخت بهای معاملات - گواهی انجام معامله - گواهی اتمام معامله - شرایط تحویل کالا - چگونگی اخذ و نوع ضمانت نامه های مربوط در صورت لزوم - شرایط مربوط به اتفاقات فورس ماژور ب ) قراداد حمل (CONTRACT OF CARRIAGE ) قرارداد بین المللی حمل ، تمام بایسته ها و الزامات حمل کالاها را مشخص می نماید. انعقاد این گونه قرارداد بستگی به شرایط خرید دارد و شرایط خرید نیز مشخص می نماید که کدام یک از افراد می باید قرارداد حمل را منعقد نمایند.

در قراردادهای بین الملل تجاری ، حمل و نقل کالا در صورتی انجام می شود که طرفین خریدار و فروشنده کلیه ی امور مرتبط با امر تجارت را به طور صحیح و کامل انجام دهند . در این راستا لازم است که همه مراحل قرارداد از جمله ارائه سیاهه تجاری که توسط فروشنده برای خریدار کالا صادر می شود و همچنین سند توافق انجام شده بین خریدار و فروشنده ، نسبت به معامله معین قید شده باشد . در سند سیاهه، مشخصاتی از جمله مشخصات زیر میباید وجود داشته باشد: -نام و آدرس خریدار و فروشنده - مبدا و مقصد کالا - نوع کالا و مشخصات آن - نوع بیمه و مبلغ آن - تعهدات فرد حمل کننده - شرایط تحویل کالا - تعهدات صاحب کالا - تعیین برنامه ی حمل و نقل شامل زمان بندی مربوطه و مسیر حمل - ضمانت اجرای قرارداد و دیگر اسناد ضمانتی - سایر شرایط شامل فورس ماژور ، نحوه حل اختلاف و... ج ) قرارداد های بیمه (Contract of Insurance ) : بیمه قراردادهای بین المللی می تواند برای هر قسمت از قرارداد تعیین شود، از جمله خود کالا یا خدمات ارائه شده، صادرات کالا، حمل کالا(بیمه ی حمل هوایی- دریایی- زمینی- ریلی)، خسارات ناشی از عدم انجام تعهدات، بیمه ی وسیله ی حمل و…

آنچه در قرارداد های بیمه حائز اهمیت است، موضوع بیمه است. موضوع عقد بیمه خطر یا ریسک تحقق حادثه ی خسارت بار است. این خطر باید احتمالی باشد و ریسک های صددرصدی در بیمه ی بازرگانی، قابل بیمه کردن نیستند. این امر نشان دهنده ی این وقعیت است که هر امر تجاری بین المللی قابل بیمه کردن نیست، از جمله معاملات بورسی و سهام که در آنها خود ریسک ابزار کسب سود محسوب می شود. مرجع ناظر بر انواع قرارداد تجاری بین المللی : همه موارد مورد توافق در قرارداد تجاری بین المللی ، باید توسط اتاق بازرگانی مربوطه تایید شود و مقامات کنسولی هر کشور اجازه ورود کالا به کشور خود را صادر کنند ، گواهی بازرسی توسط موسسات بازرسی کننده نیز باید در اسناد نزد خریدار موجود باشد . بارنامه مهمترین سند در اسناد مربوط به قراردادهای بین المللی تجاری می باشد که شامل سند عقد قرارداد حمل بوده و حمل کننده پس از دریافت کالا برای حمل آن از کشور مبدا به مقصد اقدام می کند و در صورت توافق در مقابل کرایه مشخص ، بارنامه صادر می شود ، در برخی موارد خود فروشنده متعهد می شود که مسئولیت حمل کالا به مقصد را به عهده گیرد . معاملات تجاری بین المللی از قواعد بسیاری تشکیل شده اند که طرفین قرارداد می توانند با رعایت آنها در عرصه ی بین الملل به راحتی فعالیت نمایند .

گروه وکلای اتحاد

مطالب پربازدید